Malthe Jakobsen kører FIA WEC i 2025 med Team Peugeot TotalEnergies

Den 20-årige thybo deltager i 2025 i FIA World Endurance Championship efter et år som reservekører for

Den 20-årige thybo deltager i 2025 i FIA World Endurance Championship efter et år som reservekører for den franske bilproducent.

Når næste sæson i VM-serien sparkes i gang til februar i Qatar, sidder Malthe Jakobsen bag rattet i én af Team Peugeot TotalEnergies’ Peugeot 9X8 Hypercar-biler. Det er en drøm, som går i opfyldelse efter mange års målrettet arbejde:

– Jeg er vildt glad for at have fået muligheden for at blive en fast del af besætningen på Team Peugeot TotalEnergies’ store satsning. Vi har benzin i blodet i min familie, og min fars historier fra hans karriere har været medvirkende til, at jeg altid har drømt om at blive professionel racerkører og kæmpe med i FIA World Endurance Championship, fortæller Malthe Jakobsen, som kender både arbejdspladsen og teamet ganske godt allerede.

JAKOBSEN Malthe (dnk), Peugeot TotalEnergies, Peugeot 9X8, portrait during the Bahrain FIA World Endurance Championship Rookie Test 2023, on November 5, 2023 on the Bahrain International Circuit, in Sakhir, Bahrain – Photo Joao Filipe / DPPI

Det sidste år har thyboen arbejdet som reservekører for det franske fabriksteam, og det har kastet masser af kilometer af sig, både i bilen og i simulatoren. Det har givet en masse erfaring og selvtillid til at tage imod forfremmelsen med åbne arme:

– Jeg føler mig godt tilpas i bilen og har allerede et fint samarbejde med både ingeniører og de andre kørere, så det føles meget som en naturlig udvikling. Det bliver helt sikkert et specielt øjeblik, når jeg kører mit første løbsstint i bilen næste år, for det er noget, som jeg, min familie og bagland har kæmpet for siden jeg kørte gokart. Jeg er vildt stolt af at være blevet udvalgt af et bilmærke med så imponerende historie i motorsport, og jeg er 110 procent klar til at indtage min nye plads, forsikrer Malthe Jakobsen.

JAKOBSEN Malthe (dnk), New Peugeot Reserve Driver, portrait 93 JENSEN Mikkel (dnk), MULLER Nico (swi), VERGNE Jean-Eric (fra), Peugeot TotalEnergies, Peugeot 9×8 #93, 94 DUVAL Loïc (fra), DI RESTA Paul (gbr), VANDOORNE Stoffel, Peugeot TotalEnergies, Peugeot 9×8 #94, during the 2024 6 Hours of Imola, 2nd round of the 2024 FIA World Endurance Championship, from April 18 to 21, 2024 on the Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari in Imola, Italy – Photo Joao Filipe / DPPI

Indtil 2025-sæsonen fortsætter Malthe Jakobsen i rollen som reservekører kombineret med løb i European Le Mans Series for COOL Racing.

Udtalelser fra Stellantis og Peugeot Sport

Brand Chief Executive Officer for Peugeot, Linda Jackson:

“Vi er meget glade for at byde Malthe velkommen til Team Peugeot TotalEnergies’ kører-lineup. Han er en talentfuld ung racerkører, som jeg har fulgt siden starten på hans karriere. Vi kender hans potentiale, og derfor tog vi ham ind som juniorkører. Jeg glæder mig til at se ham udvikle sig endnu mere sammen med Peugeot.”

Jean-Marc Finot, Senior Vice President, Stellantis Motorsport:

“Vi glæder os over at tilbyde Malthe et sæde i vores WEC-team for 2025-sæsonen. Som del af Stellantis Motorsports strategi for promovering af talentfulde unge racerkørere har Malthe været i konstant udvikling og en utrolig modenhed. Hans forfremmelse er det næste logiske skridt i hans karriere, og vi er overbevist om, at han bliver et aktiv for teamet i vores Peugeot 9X8.”

Oliver Jansonnie, Technical Director, Peugeot Sport WEC:

“Malthe har vist, at han ikke bare har talentet, men også indstillingen og arbejdsmoralen som skal til, for at få succes på det absolutte topniveau af motorsport. Vi ser frem til at opleve, hvad han bidrager med til holdet i 2025, hvor vi fortsætter med at udvikle på vores program.”

Andre nyheder